Sayın Habib Ahmad Khinjani’nin Biyografisi


Sayın Habib Ahmad Khinjani 1985 yılında, Afganistan’ın Baghlan ilinde ve aydın bir ailede doğdu. Sayın Khinjani’nin farklı uluslararası kuruluşlarda ve devlet kurumlarında 15 yıllık iş tecrübesi vardır.
Sayın Habib Ahmad Khinjani ilk işini USAİD’de başladı. Sonra, 2007 yılında Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığında işe başladı. Sayın Khinjani, dışişleri bakanlığında farklı mevkilerde ve alanlarda görev yaptı: ilk olarak Üçüncü Siyasi Daire Başkanlığında ve ardından da Arşiv ve İletişim Başkanlığında çalıştı. Afganistan’da yurtiçi hizmetini tamamladıktan sonra üç yıllığına Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatında (OİC) ardından da kısa süreliğine Afganistan’ın Cidde Başkonsolosluğu’nda Afganistan’ı temsilen diplomat olarak görev yaptı. Sayın Khinjani, Cidde’deki görevinden sonra, Afganistan Dışişleri Bakanlığı İş Kanunları gereğince üç yıllık yurtdışı hizmetini tamamladıktan sonra ülkeye geri döndü ve Diplomatik Arşiv Daire Başkan Muavini olarak göreve başladı. Bu görevde altı ay kaldıktan sonra Afganistan Dışişleri Bakanlığı sayın Khinjani’nin üstün başarısından dolayı Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Daire Başkanlığı Muavini olarak atadı.
Sayın Khinjani, Kabil’deki görevini tamamladıktan sonra 2019 yılında Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı olarak atandı. Büyükelçilikte sayın Khinjani sekiz aylığına büyükelçi vekili olarak görev yaptı.
Sayın Khinjani Afganistan’ın ulusal dilleri dışında İngilizce, Arapça ve Urduca dillerini de bilmektedir. 21 Ocak 2021 tarihinden bu yana Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda, başkonsolos vekili olarak görev yapmaktadır