Sayın Mohammad Amin Yaqoubi’nin Biyografisi;

Sayın Mohammad Amin Yaqoubi 1979 yılında Afganistan’ın Jawzjan ilinde doğdu. Liseyi doğduğu şehirde, üniversiteyi Hukuk ve Siyaset Bilimi alanında Belh şehrinde Mevlana Celaleddin Muhammed Belhi Üniversitesinde ve yüksek lisansını ise Kabil Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde okudu.

Sayın Mohammad Amin Yaqoubi 2004 yılından bu yana Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Belh şehri temsilciliği ve Afganistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi gibi farklı bölümlerde görevde bulunmuştur.

Sayın Mohammad Amin Yaqoubi, 2013 ve 2015 yılları arasında Afganistan İslam Cumhuriyeti Baku Büyükelçiliği’nde ikinci sekreter olarak görev yapmıştır. 20 Mart 2020 tarihinde de Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda ikinci sekreter olarak göreve başlamıştır.

Sayın Mohammad Amin Yaqoubi 12 Eylül 2022 tarihinde ise Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili olarak atanmıştır.

Sayın Mohammad Amin Yaqoubi’inin iki kız ve iki erkek olmak üzere dört çocuğu vardır.